4.3 Seznam kvalifikovaných dodavatelů
Seznam kvalifikovaných dodavatelů (dále též „SKD“) je seznamem, do kterého Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (dále též „MMR“) zapisuje dodavatele, kteří požádali o zápis do SKD a prokázali splnění základních a profesních kvalifikačních předpokladů. SKD vede MMR podle ustanovení § 125 a násl. zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách (dále též „zákon“). SKD je součástí informačního systému o veřejných zakázkách.
SKD je nástrojem pro usnadnění procesu prokazování splnění kvalifikace v zadávacím řízení. Zjednodušení spočívá ve skutečnosti, že dodavatelé zapsaní do seznamu mohou nahradit řadu dokladů vyžadovaných zákonem o veřejných zakázkách pro účely prokázání splnění kvalifikace výpisem z SKD. Výpis z SKD lze využít k prokázání splnění základních kvalifikačních předpokladů a profesních kvalifikačních předpokladů. Odpadá tak nutnost prokazovat každý kvalifikační předpoklad samostatně, což vede k nižším nákladům a nárokům na administrativní zátěž ze strany dodavatelů. Zadavatelé nemusí kontrolovat správnost údajů, které jsou ve výpisu obsaženy. Jsou naopak povinni výpis ze seznamu uznat a musí pouze kontrolovat, zda k poslednímu dni, ke kterému má být prokázáno splnění kvalifikace, není výpis z SKD starší než 3 měsíce.
Dodavatelé zapsaní do SKD nejsou v rámci zadávacího řízení nijak zvýhodněni. Smyslem SKD není zapisovat „prověřené“ dodavatele, kteří již v minulosti realizovali nějaké veřejné zakázky a získali pozitivní reference od zadavatelů.
Vedle SKD upravuje zákon o veřejných zakázkách systém certifikovaných dodavatelů (SCD), jehož účelem je rovněž usnadnění prokazování splnění kvalifikace. Na rozdíl od seznamu kvalifikovaných dodavatelů umožňuje SCD prokázání splnění širšího spektra kvalifikace, neboť umožňuje i prokazování splnění technických kvalifikačních předpokladů, a to v rozsahu stanoveném v pravidlech SCD. SCD se však vždy vztahuje pouze na určitý druh, popř. kategorii veřejných zakázek a certifikát z SCD lze tak použít pouze pro účely prokázání splnění kvalifikace u veřejných zakázek, jejichž předmět spadá do tohoto druhu popř. kategorie.
Do SKD se zapisují tyto údaje o dodavateli:
-
obchodní firma nebo název a sídlo dodavatele (u právnických osob) či jméno a příjmení, popřípadě obchodní firma, a místo podnikání, popřípadě místo trvalého pobytu (u fyzických osob),
-
právní forma právnické osoby,
-
identifikační číslo, pokud bylo přiděleno,
-
jméno a příjmení statutárního orgánu nebo všech jeho členů nebo jméno a příjmení statutárního orgánu nebo všech členů statutárního orgánu osoby, která je statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu dodavatele. Pokud o to dodavatel požádá, budou do seznamu zapsána jména a příjmení jiných osob oprávněných jednat jménem nebo za dodavatele. U statutárního orgánu a jiných osob bude do seznamu zapisován způsob jejich jednání jménem nebo za dodavatele,
-
předmět podnikatelské nebo jiné činnosti, na kterou se zápis v seznamu vztahuje,
-
seznam dokladů, jimiž dodavatel prokázal splnění základních a profesních kvalifikačních předpokladů,
-
datum podání žádosti o zápis do seznamu,
-
datum zápisu do seznamu,
-
datum poslední aktualizace údajů v seznamu,
-
případně údaj o skutečnosti, zda je zápis předmětem změny či zda bylo zahájeno řízení o vyškrtnutí dodavatele.
Při zápisu, změnách zápisu a vyškrtnutí dodavatele ze seznamu postupuje MMR podle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, pokud zákon o veřejných zakázkách nestanoví jinak. Správní řád stanoví zejména lhůty pro vydání rozhodnutí, okamžik zahájení správního řízení, kroky správního řízení, obsah a formu dokumentů souvisejících se správním řízení, způsob doručování, pravomoci MMR jako správního orgánu, možnosti opravných prostředků a další.

Schéma č. 1 – Obecný postup správního řízení

Zápis dodavatele do SKD
Do SKD zapíše MMR dodavatele, který požádal o zápis do SKD a prokázal splnění základních a profesních kvalifikačních předpokladů. V této kapitole jsou popsány základní informace důležité pro podání žádosti o zápis do SKD a pro prokázání splnění požadované kvalifikace.
O zápisu dodavatele do SKD rozhoduje MMR ve správním řízení. Aby bylo správní řízení zahájeno, musí dodavatel doručit na MMR písemnou žádost o zápis do seznamu. Pokud jde o způsob doručení žádosti, může si dodavatel zvolit, zda zašle MMR žádost v listinné podobě na adresu MMR, nebo v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky, nebo zasláním žádosti na adresu elektronické podatelny MMR. Správní řízení je zahájeno okamžikem doručení žádosti o zápis MMR. V případě podání žádosti o zápis elektronicky je datová zpráva obsahující žádost o zápis považována za doručenou v okamžiku, kdy je dostupná elektronické podatelně nebo kdy byla dodána do datové schránky MMR. Správní řízení je přitom zahájeno dnem doručení žádosti o zápis MMR bez ohledu na to, zda tento den připadá na sobotu, neděli nebo svátek. O doručování prostřednictvím datových schránek viz níže.
Pro sestavení žádosti může zadavatel použít šablonu „Žádost o zápis“, která je umístěna na webových stránkách MMR. Dodavatel tuto šablonu používat nemusí. MMR bude posuzovat podání z hlediska obsahu, a nikoliv formy, a přijme proto žádost o zápis do seznamu, která není ve výše uvedené šabloně, pokud splňuje všechny podmínky stanovené zákonem o veřejných zakázkách a správním řádem.
K žádosti je dodavatel povinen připojit doklady prokazující splnění základních kvalifikačních předpokladů dle ustanovení § 53 odst. 1 nebo 2 zákona a profesních kvalifikačních předpokladů dle ustanovení § 54 odst. a) až d) zákona. Všechny doklady prokazující splnění základních kvalifikačních předpokladů profesních kvalifikačních předpokladů se předkládají v originále či úředně kopii a ke dni podání žádosti nesmí být starší 90 dnů.
V případě, že dodavatel podává žádost o zápis elektronicky, může k převedení dokladu v listinné podobě do dokumentu obsaženého v datové zprávě nebo datovém souboru využít institut autorizované konverze dle § 22 a násl. zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů (dále též „zákon č. 300/2008 Sb.“) V takovém případě bude totiž předložením dokumentu v datové zprávě, který vzniknul provedením konverze, splněna povinnost předložit doklad v originále nebo úředně ověřené kopii 1. Jiný způsob převedení dokladu do elektronické podoby než formou autorizované konverze však s ohledem na požadavek zakotvený v § 129 odst. 3 zákona nelze použít a proto pokud se jedná o doklad, u kterého autorizovanou konverzi provést nelze 2, musí dodavatele tento doklad předložit v listinné podobě.
Řízení o zápis dodavatele do SKD (§ 129 odst. 1 zákona) je zpoplatněno správním poplatkem za přijetí žádosti o zápis do SKD částkou 3 000 Kč. Možné způsoby uhrazení správního poplatku jsou uvedeny na webových stránkách MMR.
Prokázání splnění základních kvalifikačních předpokladů dle § 53 zákona
Základní kvalifikační předpoklady splňuje dodavatel, který prokáže, že:
-
nebyl pravomocně odsouzen (nebo došlo k zahlazení odsouzení za spáchání takového trestného činu) pro trestný čin
-
spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny, trestný čin účasti na organizované zločinecké skupině, legalizace výnosů z trestné činnosti, podílnictví, přijetí úplatku, podplácení, nepřímého úplatkářství, podvodu, úvěrového podvodu, včetně případů, kdy jde o přípravu nebo pokus nebo účastenství na takovém trestném činu,
-
jehož skutková podstata souvisí s předmětem podnikání dodavatele podle zvláštních právních předpisů,
-
teroristického útoku, trestný čin krádeže spáchaný v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu teroristického útoku, trestný čin vydírání spáchaný v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu teroristického útoku, trestný čin padělání a pozměnění veřejné listiny spáchaný v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu teroristického útoku, včetně případů, kdy jde o přípravu nebo pokus nebo účastenství na takovém trestném činu, nebo došlo k zahlazení odsouzení za spáchání takového trestného činu. (Prokázání tohoto kvalifikačního předpokladu se použije pouze v případě, že se dodavatel hodlá ucházet o veřejné zakázky v oblasti obrany nebo bezpečnosti – viz dále).
Dodavatel musí tento předpoklad splňovat jak ve vztahu k území České republiky, tak k zemi svého sídla (u právnických osob), místa podnikání či bydliště (u fyzických osob). Jde-li o právnickou osobu, musí tento předpoklad splňovat jak tato právnická osoba, tak její statutární orgán nebo každý člen statutárního orgánu a je-li statutárním orgánem dodavatele či členem statutárního orgánu dodavatele právnická osoba, musí tento předpoklad splňovat jak tato právnická osoba, tak její statutární orgán nebo každý člen statutárního orgánu této právnické osoby. Prokazuje-li kvalifikaci zahraniční právnická osoba prostřednictvím své organizační složky, musí předpoklad podle písmene a / až c/ splňovat vedle uvedených osob rovněž vedoucí této organizační složky. Bezúhonnost není prokazována v zemi původu těchto osob, ale pouze v zemi sídla společnosti,
-
-
v posledních 3 letech nenaplnil skutkovou podstatu jednání nekalé soutěže formou podplácení podle zvláštního právního předpisu 3 (§ 53 odst. 1 písm. c/ zákona),
-
vůči jeho majetku neprobíhá nebo v posledních 3 letech neproběhlo insolvenční řízení, v němž bylo vydáno rozhodnutí o úpadku, nebo insolvenční návrh nebyl zamítnut proto, že majetek nepostačuje k úhradě nákladů insolvenčního řízení, nebo nebyl konkurs zrušen proto, že majetek byl zcela nepostačující nebo zavedena nucená správa podle zvláštních právních předpisů 4 (§ 53 odst. 1 písm. d/ zákona),
-
není v likvidaci (§ 53 odst. 1 písm. e/ zákona),
-
nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky, a to jak v České republice, tak v zemi sídla, místa podnikání či bydliště dodavatele (§ 53 odst. 1 písm. f) zákona),
-
nemá nedoplatek na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění, a to jak v České republice, tak v zemi sídla, místa podnikání či bydliště dodavatele (§ 53 odst. 1 písm. g/ zákona),
-
nemá nedoplatek na pojistném a na penále na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, a to jak v České republice, tak v zemi sídla, místa podnikání či bydliště dodavatele (§ 53 odst. 1 písm. h/ zákona),
-
nebyl v posledních 3 letech pravomocně disciplinárně potrestán či mu nebylo pravomocně uloženo kárné opatření podle zvláštních právních předpisů, je-li podle § 54 písm. d) požadováno prokázání odborné způsobilosti podle zvláštních právních předpisů. Pokud dodavatel vykonává tuto činnost prostřednictvím odpovědného zástupce nebo jiné osoby odpovídající za činnost dodavatele, vztahuje se tento předpoklad na tyto osoby (§ 53 odst. 1 písm. i/ zákona) a
-
není veden v rejstříku osob se zákazem plnění veřejných zakázek (§ 53 odst. 1 písm. j/ zákona),
-
vůči jeho osobě nebyla pravomocně uložena pokuta za umožnění výkonu nelegální práce podle zvláštního právního předpisu5 (§ 53 odst. 1 písm. k) zákona).
Dodavatel prokazuje splnění základních kvalifikačních předpokladů předložením:
-
výpisu z evidence Rejstříku trestů osob a Rejstříku trestů právnických osob – u základních kvalifikačních předpokladů uvedených v bodu 1.,
-
potvrzení příslušného finančního úřadu a ve vztahu ke spotřební dani čestného prohlášení – u základního kvalifikačního předpokladu uvedeného v bodu 5.,
-
potvrzení příslušného orgánu či instituce (tj. České správy sociálního zabezpečení) – u základního kvalifikačního předpokladu uvedeného v bodu 7.,
-
čestného prohlášení6 – u základních kvalifikačních předpokladů uvedených v bodech 2., 3., 4., 6., 8, 9, 10.
Zákonem č. 258/2011 Sb. byl zaveden zvláštní režim pro zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany nebo bezpečnosti, který má souvislost rovněž se zápisem do SKD. Chce-li dodavatel prokazovat prostřednictvím SKD rovněž základní kvalifikační předpoklady při zadávání veřejné zakázky v oblasti obrany nebo bezpečnosti dle § 53 odst. 2 zákona, musí v žádosti o zápis do SKD zaškrtnout tuto variantu. Pokud tak neučiní, budou na základě předložených dokladů zapsány pouze základní kvalifikační předpoklady dle § 53 odst. 1 písm. a) až j) zákona.
Prokázání splnění profesních kvalifikačních předpokladů dle § 54 zákona
Dodavatel prokáže splnění profesních kvalifikačních předpokladů následujícím způsobem:
-
Prokázání kvalifikačních předpokladů dle § 54 písm. a) zákona:
-
Kvalifikační předpoklady dle § 54 písm. a) prokáže dodavatel předložením výpisu z obchodního rejstříku nebo osvědčení z evidence samostatně hospodařících rolníků, pokud je v těchto evidencích zapsán.
Tento kvalifikační předpoklad se týká pouze dodavatelů, kteří jsou zapsáni do obchodního rejstříku či jiné podobné evidence.
Oprávnění k podnikání dle § 54 písm. b) zákona
Oprávnění k podnikání dle § 54 písm. b) zákona prokáže dodavatel předložením:
-
živnostenského listu/ů či koncesní listiny nebo
-
osoba, která podniká na základě jiného než živnostenského oprávnění podle zvláštních předpisů prokazuje oprávnění k podnikání výpisem/osvědčením/registrací podle zvláštních předpisů nebo
-
fyzická osoba, která provozuje zemědělskou výrobu a je zapsána do evidence podle zvláštního předpisu prokazuje oprávnění k podnikání osvědčením z evidence samostatně hospodařících rolníků (stačí doložit jedenkrát – viz prokázání kvalifikačních předpokladů dle § 54 písm. a) zákona popsané výše), nebo
-
zahraniční dodavatel prokazuje oprávnění k podnikání doklady obvyklými v zemi původu (originálem či úředně ověřenou kopií dokladů v původním jazyce s připojením úředně ověřeného překladu do českého jazyka, tato povinnost se nevztahuje na doklady ve slovenském jazyce),
-
zahraniční dodavatel prokazující kvalifikaci prostřednictvím své organizační složky prokazuje oprávnění k podnikání pouze doklady vydanými v České republice.
Prokázání kvalifikačních předpokladů dle § 54 písm. c) zákona
Dle ustanovení § 54 písm. c) zákona prokazuje dodavatel členství v profesní samosprávné komoře nebo jiné profesní organizaci.
Pokud je členství v profesní samosprávné komoře nebo jiné profesní organizaci podmínkou provozování příslušné činnosti, je prokázání tohoto členství povinné.
MMR nezapíše dodavateli do SKD jakékoliv členství profesní samosprávné komoře nebo jiné profesní organizaci. Do seznamu kvalifikovaných dodavatelů bude zapsáno pouze takové členství v profesní samosprávné komoře či jiné profesní organizaci, které je nezbytné pro výkon činnosti dodavatele (např. členství v Komoře daňových poradců ČR, Komoře auditorů ČR či České advokátní komoře). Pokud není činnost dodavatele podmíněna členstvím v profesní organizaci (např. výkon poradenské činnosti není podmíněn členstvím v Asociaci pro poradenství v podnikání), nebude takovéto členství do seznamu zapsáno.
Členství v profesní samosprávné komoře nebo jiné profesní organizaci dodavatel prokáže dokladem prokazujícím členství, který dodavatel přiloží k žádosti o zápis do SKD.
Prokázání kvalifikačních předpokladů dle § 54 písm. d) zákona
Dle ustanovení § 54 písm. d) zákona prokazuje dodavatel splnění odborné způsobilosti dodavatele nebo osoby, jejímž prostřednictvím odbornou způsobilost dodavatel zabezpečuje.
Prokázání splnění této kvalifikace není podmínkou pro zápis dodavatele do SKD. Je proto na rozhodnutí dodavatele, zda si do seznamu nechá zapsat, že prokázal splnění kvalifikace dle ustanovení § 54 písm. d) zákona.
MMR nezapíše dodavateli do SKD jakoukoliv odbornou způsobilost. Do seznamu kvalifikovaných dodavatelů bude zapsána pouze taková odborná způsobilost, která je vyžadována podle zvláštních právních předpisů pro plnění veřejných zakázek, ke kterým má dodavatel oprávnění k podnikání (např. výkon povolání autorizovaných architektů, autorizovaných inženýrů a techniků ve výstavbě).
Odbornou způsobilost dodavatel prokáže dokladem osvědčujícím odbornou způsobilost, který přiloží k žádosti o zápis do SKD. Pokud dodavatel prokazuje odbornou způsobilost prostřednictvím jiné osoby, bude vyžadováno ze strany MMR, aby dodavatel doložil právní vztah této osoby k dodavateli (např. smlouvou). Právní vztah nemusí být doložen u statutárního orgánu dodavatele či jeho členů, ale u společníků a dalších osob již ano. Osoba, jejímž prostřednictvím dodavatel prokazuje odbornou způsobilost, je účastníkem správního řízení a má práva z toho vyplývající (např. je jí doručováno či může podat rozklad).
Po přijetí podání dodavatele (žádosti o zápis do SKD a dokladů, které prokazují splnění kvalifikace) zjišťuje MMR všechny okolnosti ohledně splnění zákonných podmínek pro zápis dodavatele do SKD. MMR prověřuje, zda dodavatel předložil veškeré doklady požadované zákonem o veřejných zakázkách a skutečnost, zda údaje uvedené v těchto dokladech odpovídají skutečnosti. MMR není při zjišťování skutečného stavu věci vázáno pouze návrhy dodavatele, ale může si z vlastní iniciativy opatřovat další podklady pro rozhodnutí.
Pokud MMR zjistí, že dodavatel nepředložil všechny doklady či že některé doklady nesplňují zákonné náležitosti (např. nejde o originál či úředně ověřenou kopii), vyzve MMR písemně dodavatele k odstranění nedostatků podání a určí přiměřenou lhůtu pro jejich odstranění. Jestliže byl dodavatel vyzván, aby ve stanovené lhůtě odstranil nedostatky podání, přeruší obvykle MMR správní řízení. MMR rovněž přeruší správní řízení, pokud nebyl uhrazen správní poplatek. Dojde k zastavení běhu lhůty, do které musí MMR rozhodnout. MMR pokračuje v řízení až v okamžiku, kdy dodavatel doručí doklady či jiná doplnění, která MMR požadovalo, nebo uhradí správní poplatek.
Pokud dodavatel neodstraní nedostatky podání ve stanovené lhůtě, MMR správní řízení zastaví (pokud není uhrazen správní poplatek či dodavatel neodstraní podstatné vady bránící pokračování řízení – např. žádost není podepsána) nebo zamítne žádost o zápis dodavatele do SKD (pokud dodavatel nesplnil všechny zákonné podmínky, tj. pokud dodavatel neprokázal splnění kvalifikace).
Pokud dodavatel splnil všechny zákonné požadavky, rozhodne MMR o zápisu dodavatele do seznamu. Rozhodnutí je individuálním správním aktem majícím konstitutivní povahu (zápis do seznamu umožňuje dodavateli prokazovat kvalifikaci výpisem ze seznamu).
Rozhodnutí vždy obsahuje výrok, zda se žádosti dodavatele vyhovuje, či ji MMR zamítá. V případě, že MMR zcela vyhovuje žádosti dodavatele, rozhodnutí neobsahuje odůvodnění. V případě zamítnutí žádosti o zápis obsahuje rozhodnutí odůvodnění, proč žádost MMR zamítlo. Součástí rozhodnutí je vždy poučení o rozkladu.
Rozhodnutí se oznamuje dodavateli doručením buď v písemném vyhotovení, nebo prostřednictvím datové schránky. Pokud dodavatel datovou schránku zpřístupněnou nemá, doručí MMR písemné vyhotovení rozhodnutí do vlastních rukou poštou na adresu pro zasílání, kterou uvedl dodavatel v žádosti. Rozhodnutí je oznámeno dodavateli v den, kdy je mu doručeno.
Dodavatel je zapsán do seznamu až v okamžiku, kdy rozhodnutí o zápisu dodavatele do seznamu nabude právní moci. Dodavatel se může vzdát práva na podání rozkladu a urychlit tak nabytí právní moci rozhodnutí o zápisu. Vzdát se práva na rozklad může dodavatel až poté, kdy nastanou účinky oznámení rozhodnutí, tj. teprve po doručení písemného vyhotovení rozhodnutí dodavateli.
Exkurz do problematiky doručování prostřednictvím datových schránek
Zákon č. 300/2008 Sb., přináší do praxe změnu v oblasti komunikace. Nově vymezuje okruhy komunikace, v rámci kterých jsou dokumenty (písemnosti) doručovány prostřednictvím datových schránek. V některých případech je přitom tento způsob komunikace povinný, v jiných dobrovolný.
Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno k doručování orgány veřejné moci a k provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci. Datové schránky zřizuje a spravuje ministerstvo vnitra.
Datová schránka je součástí Informačního systému datových schránek (ISDS). ISDS je informačním systémem veřejné správy, který obsahuje informace o datových schránkách a jeho uživatelích. Je určen k doručování dokumentů mezi orgány veřejné moci navzájem (povinně), mezi orgány veřejné moci a právnickými osobami (povinně), orgány veřejné moci a podnikajícími fyzickými osobami či fyzickými osobami (volitelně). Datové schránky s sebou přinášejí výhody z pohledu zrychlení komunikace. Provozovatelem ISDS je držitel poštovní licence.
V souvislosti s výše uvedeným tedy platí, že pokud má dodavatel zpřístupněnou datovou schránku, vyhotoví MMR elektronický stejnopis rozhodnutí a doručí jej do datové schránky dodavatele. 7 Rozhodnutí je v takovém případě doručeno okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba, která má s ohledem na rozsah svého oprávnění přístup k rozhodnutí dodanému do datové schránky.
U datových schránek se užívá fikce doručení. Fikce doručení nastává desátý den bez ohledu na to, zda poslední den této lhůty připadl na pracovní den, sobotu, neděli nebo svátek. 8 Nepřihlásí-li se osoba, která má s ohledem na rozsah svého oprávnění k rozhodnutí v datové schránce přístup, do 10 dnů ode dne, kdy bylo rozhodnutí do datové schránky dodáno, uplatní se fikce doručení a rozhodnutí se považuje za doručené posledním dnem uvedené desetidenní lhůty. Na doručení prostřednictvím datové schránky se přitom hledí jako na doručení do vlastních rukou.
Rozklad se podává u správního úřadu, který rozhodnutí vydal, tedy u Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Správní řád stanoví lhůtu pro podání rozkladu v délce 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí. Tuto lhůtu nelze zkrátit na základě domluvy účastníků řízení, neboť se jedná o zákonnou lhůtu. Lhůta začíná dnem, který následuje po dni oznámení rozhodnutí dodavateli.
Pro zachování lhůty postačí, byl-li rozklad předán alespoň v poslední den lhůty pro podání rozkladu k poštovní přepravě (musí však být adresováno správnému správnímu orgánu, tedy Ministerstvu pro místní rozvoj ČR).
O rozkladu rozhoduje ministr, který pro tyto účely zřídí rozkladovou komisi. Rozkladový orgán přezkoumá napadené rozhodnutí v celém rozsahu a vydá rozhodnutí o rozkladu, které může obsahovat:
-
zamítnutí rozkladu a potvrzení prvostupňového rozhodnutí – zamítnutím rozkladu je potvrzeno rozhodnutí MMR vydané v prvním stupni, které dnem vydání rozhodnutí o rozkladu nabývá právní moci,
-
změna rozhodnutí – rozhodnutí MMR vydané v prvním stupni je změněno. Rozhodnutí může být změněno, pokud se tím plně vyhoví rozkladu a jestliže tím nemůže být způsobena újma žádnému z účastníků. Tato podmínka neplatí, pokud vysloví všichni účastníci se změnou rozhodnutí souhlas,
-
zrušení rozhodnutí – rozhodnutí MMR vydané v prvním stupni je zrušeno a MMR musí v celé věci rozhodnout znovu. Správní orgán rozhodující v prvním stupni je vázán právním názorem rozkladového orgánu. Rozhodnutí může být zrušeno, pokud se tím plně vyhoví rozkladu a jestliže tím nemůže být způsobena újma žádnému z účastníků. Tato podmínka neplatí, pokud vysloví všichni účastníci se zrušením rozhodnutí souhlas,
-
zrušení rozhodnutí a ukončení řízení – rozkladový orgán zruší rozhodnutí a řízení je zcela ukončeno. Toto rozkladový orgán učiní, pokud zjistí, že správní řízení nemělo vůbec být zahájeno, popř. že rozhodnutí nemělo být vůbec vydáno.
Proti rozhodnutí o rozkladu nelze podat další rozklad. Dodavatel může však požádat v souladu se správním řádem o přezkumné řízení před správním soudem.
Pokud dojde u dodavatele ke změně údajů zapsaných v seznamu, která by jinak měla za následek neprokázání splnění základních či profesních kvalifikačních předpokladů, je dodavatel povinen podat žádost o změnu zápisu. Žádost o změnu zápisu je dodavatel povinen podat do 15 dnů ode dne, kdy ke změně došlo. K žádosti dodavatel přiloží doklady osvědčující splnění základních či profesních kvalifikačních předpokladů, u nichž došlo ke změně.
O změně zápisu v SKD rozhoduje MMR ve správním řízení. Správní řízení o zápis změny je zahájeno doručením žádosti o zápis změny na adresu MMR. V žádosti dodavatel uvede, které údaje se změnily a jaké doklady přikládá k doložení změn. Pro vypracování žádosti o změnu může dodavatel použít šablonu „Žádost o zápis změny v údajích uvedených v seznamu kvalifikovaných dodavatelů“, která je umístěna na webových stránkách MMR.
Postupy správního řízení o zápis změny jsou analogické jako v případě správního řízení o zápis dodavatele do SKD.
Řízení o zápis změny (§ 130 odst. 2 a 6) je zpoplatněno správním poplatkem za přijetí žádosti o změnu v SKD částkou 1 000 Kč. Možné způsoby uhrazení správního poplatku jsou uvedeny na webových stránkách MMR.
Vyškrtnutí dodavatele z SKD
Dodavatel může v souladu s ustanovením § 131 odst. 1 písm. c) zákona požádat MMR o vyškrtnutí ze seznamu.
O vyškrtnutí dodavatele z SKD rozhoduje MMR ve správním řízení. Správní řízení je zahájeno doručením žádosti o vyškrtnutí dodavatele z SKD na adresu MMR. V žádosti dodavatel uvede svou identifikaci a projev vůle, že chce být z SKD vyškrtnut. Pro vypracování žádosti o vyškrtnutí může dodavatel použít šablonu „Žádost o vyškrtnutí dodavatele ze seznamu kvalifikovaných dodavatelů“, která je umístěna na webových stránkách MMR.
V žádosti o vyškrtnutí nemůže dodavatel stanovit datum, ke kterému chce být ze seznamu vyškrtnut. MMR zahájí správní řízení o vyškrtnutí dodavatele dnem doručení žádosti MMR, a nelze tedy žádat o vyškrtnutí k dodavatelem stanovenému datu (např. za měsíc). Dodavatel bude vyškrtnut ze seznamu v okamžiku, kdy rozhodnutí MMR o vyškrtnutí dodavatele nabude právní moci.
Postupy správního řízení o vyškrtnutí dodavatele jsou analogické jako v případě správního řízení o zápis dodavatele do SKD.
Po vyškrtnutí ze seznamu může dodavatel podat znovu žádost o zápis. Dodavatel však musí znovu prokázat splnění kvalifikace a uhradit správní poplatek.
MMR zahájí správní řízení o vyškrtnutí dodavatele z vlastního podnětu, pokud zjistí, že dodavatel:
-
přestal splňovat podmínky pro zápis do SKD,
-
použil pro zápis do seznamu doklady či informace, které se ukázaly jako nepravdivé či neúplné,
-
nesplnil povinnost podat žádost o změnu zápisu, nastala-li u dodavatele změna, která by jinak měla za následek neprokázání splnění základních či profesních kvalifikačních předpokladů.
O zahájení správního řízení uvědomí MMR dodavatele. Při zahájení řízení o vyškrtnutí nebude dodavatel upozorňován na skutečnost, že má oznámit změnu. Správní řízení je zahájeno dnem, kdy MMR učiní první úkon vůči dodavateli (tj. den, kdy je dodavateli oznámeno zahájení správního řízení). I v případě, že dodavatel doručí v průběhu řízení žádost o změnu (se všemi náležitostmi), nelze tuto žádost již akceptovat a dodavatel bude z SKD vyškrtnut (tj. aby byl dodavatel nadále zapsán, musí podat novou žádost o zápis).
Rozhodnutí o vyškrtnutí dodavatele z SKD oznamuje MMR dodavateli a popř. dalším účastníkům řízení doručením písemného vyhotovení rozhodnutí do vlastních rukou poštou. Rozhodnutí je oznámeno dodavateli v den, kdy je mu doručeno. Proti rozhodnutí MMR může dodavatel podat rozklad.
Dodavatel bude vyškrtnut ze seznamu v okamžiku, kdy rozhodnutí MMR o vyškrtnutí dodavatele ze seznamu nabude právní moci. Po vyškrtnutí ze seznamu může dodavatel podat znovu žádost o zápis. Dodavatel však musí znovu prokázat splnění kvalifikace a uhradit správní poplatek.
Proti rozhodnutí MMR může dodavatel podat rozklad.
Každoroční potvrzování zápisu v SKD
Ustanovení § 130 odst. 4 a 5 zákona o veřejných zakázkách stanoví, že dodavatel zapsaný do SKD je povinen v období od 1. 1. do 31. 3. příslušného kalendářního roku oznámit MMR, že nenastaly změny údajů zapsané v SKD. Skutečnost, že nenastaly změny údajů zapsaných v SKD, se vztahuje na období od minulého oznámení do data sepsání oznámení za příslušný kalendářní rok.
Pokud došlo v průběhu tohoto období ke změně údajů, prohlásí dodavatel, že oznámil tuto změnu formou žádosti o zápis změny a že nad rámec oznámené změny se údaje evidované v SKD nezměnily.
K prohlášení, že nedošlo k žádným změnám, přiloží dodavatel doklady prokazující splnění vybraných základních kvalifikačních předpokladů podle ustanovení § 53 odst. 1 písm. f) až h) (tedy potvrzení o bezdlužnosti u daní, zdravotního a sociálního pojištění).
Pro způsob doručení každoročního potvrzení dodavatele MMR jinak platí stejná pravidla jako v případě doručení žádosti o zápis dodavatele do SKD.
Místo rozhodnutí obdrží dodavatel od MMR sdělení, že splnil povinnost vyplývající z ustanovení § 130 odst. 4 a 5 a zůstává zapsán v SKD.
Pokud dodavatel svou povinnost nesplní, je k 1. dubnu téhož roku vyškrtnut ze seznamu. Každoroční potvrzování není v režimu správního řízení a proti vyškrtnutí dodavatele nelze podat rozklad a ani jiný opravný prostředek. Jde o „automatické“ vyškrtnutí bez předchozího řízení (tj. vyškrtnutí ze zákona). Pokud dodavatel splní svou povinnost po 31. 3., nelze toto splnění již uznat a dodavatel bude vyškrtnut (tj. aby byl dodavatel nadále zapsán, musí podat novou žádost o zápis).
Nad rámec každoroční potvrzování není dodavatel povinen obnovovat platnost dokladů, u nichž zákon stanoví maximální dobu, která může uplynout od jejich vystavení (např. výpis z obchodního rejstříku nesmí být dle ustanovení § 57 odst. 2 starší než 90 dnů). Ve chvíli, kdy rozhodnutí o zápisu dodavatele nabude právní moci a dodavatel je zapsán do SKD, nemusí dodavatel zasílat nový aktuální výpis z obchodního rejstříku po uplynutí 90 dnů a ani jiné doklady.
Vydávání výpisů z SKD
Výpis z SKD obsahuje údaje, které jsou evidovány v SKD (viz § 126 zákona). Existují dva základní druhy výpisů ze seznamu:
-
úředně neověřené výpisy, které si může každý vytvářet v prostředí internetu,
-
úředně ověřené výpisy:
-
vydávané MMR ve dvou základních podobách
-
v listinné podobě autorizované razítkem a podpisem odpovědného pracovníka MMR,
-
v elektronické podobě autorizované zaručeným elektronickým podpisem nebo elektronickou značkou MMR,
-
vydávané na kontaktních místech Czech POINT.
-
Úředně ověřené výpisy z SKD vydává MMR na základě písemné žádosti. O výpis ze seznamu může požádat kdokoliv, aniž by musel prokazovat právní zájem. Pro žádost o výpis mohou žadatelé použít šablonu „Žádost o výpis“, která je umístěna na webových stránkách MMR. Na poskytování výpisů ze seznamu se nevztahuje správní řád. Nepoužijí se tedy ustanovení ohledně obsahových náležitostí či procesních postupů, které jsou povinné u správního řízení.
MMR může vydat výpis až v okamžiku, kdy rozhodnutí o zápisu dodavatele do seznamu nabude právní moci.
Vydání výpisu z SKD je zpoplatněno správním poplatkem, jehož výše se odvíjí od počtu stránek výpisu. Dle zákona o správních poplatcích činí výše poplatku 15 Kč za stránku. Možné způsoby uhrazení správního poplatku jsou uvedeny na webových stránkách MMR. Pokud nebude správní poplatek uhrazen, MMR výpis nevydá.
V případě, že dodavatel požádal – s ohledem na své potřeby či požadavky zadavatele týkající se formy komunikace v zadávacím řízení, soutěži o návrh či koncesním řízení – o výpis v listinné podobě, povaha dokumentu neumožňuje doručit výpis elektronicky prostřednictvím datové schránky a MMR doručí výpis prostřednictvím držitele poštovní licence na adresu uvedenou v žádosti o výpis nebo jej předá na místě (příslušné pracoviště MMR).
Pokud dodavatel požádal o výpis v elektronické podobě, doručí MMR výpis prostřednictvím datové schránky, má-li ji dodavatel zpřístupněnou, jinak na elektronickou adresu, kterou dodavatel uvedl v žádosti o výpis.
Pro úplnost lze uvést, že výpis z SKD lze získat na kontaktních místech veřejné správy (Czech POINT). Vydání první strany výpisu je zpoplatněno částkou, jejíž maximální výše je zákonem omezena na 100,- Kč. Každá další strana výpisu je zpoplatněna částkou, jejíž maximální výše je zákonem omezena na 50,- Kč.
Úředně ověřený výpis z SKD nahrazuje prokázání splnění:
-
základních kvalifikačních předpokladů podle § 53 odst. 1 a 2 zákona,
-
profesních kvalifikačních předpokladů podle § 54 v tom rozsahu, v jakém doklady uvedené ve výpisu pokrývají požadavky veřejného zadavatele na prokázání splnění profesních kvalifikačních předpokladů.
Zadavatel je povinen přijmout výpis z SKD, pokud k poslednímu dni, ke kterému má být prokázáno splnění kvalifikace, není výpis z SKD starší než 3 měsíce.
Pokud doloží dodavatel splnění výše uvedených kvalifikačních předpokladů výpisem z SKD ve lhůtě pro prokázání splnění kvalifikace, není zadavatel oprávněn požadovat, aby dodavatel doložil splnění kvalifikace jinými doklady.
Sektorový zadavatel je povinen uznat výpis ze seznamu jako způsob prokázání splnění kvalifikace za předpokladu, že údaje uvedené ve výpisu pokrývají požadavky na prokázání splnění kvalifikace stanovené sektorovým zadavatelem, popř. jejich část.
Informační podpora SKD
Seznam kvalifikovaných dodavatelů je veden elektronicky, prostřednictvím informačního systému o veřejných zakázkách (viz § 157 zákona o veřejných zakázkách). Přístup do SKD je prostřednictvím internetu na adrese www.isvz.cz. Informační systém je veřejně přístupný bez potřeby přihlášení uživatele (každý může do SKD nahlédnout a vyhotovit si z něj výpisy).
Funkcionalita informačního systému obsahuje věstník SKD, vyhledavač kvalifikovaných dodavatelů a metodickou podporu dodavatelů, kteří mají zájem o zápis do SKD či jsou v SKD již zapsáni.
Výpis, který si vytvoří uživatel v informačním systému o veřejných zakázkách, není úředně ověřený a nelze ho použít pro účely prokazování splnění kvalifikace v zadávacím řízení dle ustanovení § 127 zákona.